Invandringskaoset i Trelleborg
Fredrik Jönsson är ordförande för Trelleborgs IF.

Klubbordförande ville inte att idrottshall skulle bli asylboende – anklagas för rasism

Publicerad 2 oktober 2015 kl 15.53

Inrikes. Fredrik Jönsson, ordförande för Trelleborgs IF, anklagas för att vara rasist efter att ha protesterat mot att idrottsanläggningar tas i anspråk för att inkvartera invandrare från tredje världen.
– Jag har blivit anklagad för både det ena och det andra, säger han till Fria Tider.

Dela artikeln

Det var under gårdagen som Fredrik Jönsson skickade ut ett meddelande till bland annat föräldrar vars barn tränar i Söderslättshallen i Trelleborg. I meddelandet upplyste han dem om att delar av idrottshallen med kort varsel gjorts om till asylboende för de invandrare som väller in i kommunen.

"Jag vill be samtliga ledare och föräldrar vara noga med att låsa alla utrymme innan, under och efter Era aktiviteter. Det kommer vara många männsikor i omlopp under denna period och vi måste vara noga med våra barn och våra saker", skrev han bland annat i meddelandet som även lades upp på klubbens hemsida på laget.se.

"För min del som ordförande tycker jag detta beslut är helt felaktigt och direkt olämpligt, Ni som tycker det samma, påverka genom media, forum etc", uppmanade han.

Men en del av dem som läste det han skrev reagerade negativt och vissa har anklagat klubbordföranden för att vara rasist.

– Jag har blivit anklagad för både det ena och det andra efter att jag skickade ut det här, säger Jönsson till Fria Tider.

– Det är ingen agenda jag driver, de här barnen ska ha hjälp på alla sätt och vis. Att bli uthängd som någon som inte vill hjälpa till bara för att man tycker att platsen är olämplig, det tycker jag är tråkigt.

Efter påhoppen valde Jönsson att ta bort uppmaningen om att försöka påverka politikerna och byråkraterna i kommunen så att de tänker om. Men till Fria Tider säger han att han fortfarande anser att det är fel att ta idrottshallen i anspråk för att låta invandrarna bo där.

– Jag tycker att det är tråkigt att man framhävs som rasist för att man tycker att platsen för övernattning är olämplig. Jag tycker fortfarande att det är olämpligt, det är inte okej att lägga barn i en öppen foajé i en idrottsanläggning.

Enligt en anställd på Söderslättshallen, som inte vill bli omnämnd med namn i tidningen, har de första invandrarna redan flyttat in i idrottshallen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 230413822


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0