Rinkeby

Knivman har barrikaderat sig i Rinkeby

Publicerad 12 januari 2016 kl 09.36

Inrikes. Sedan 04.15 pågår ett drama där en knivman låst in sig i en lägenhet tillsammans med en kvinna och ett spädbarn i Rinkeby.

Dela artikeln

Enligt polisen rör det sig inte om någon gisslansituation, men myndigheten har stora polisresurser på plats med bland annat personal från piketen.

– Just nu handlar det om att få ner temperaturen på personen, säger Lars Byström vid polisen i Stockholm till Aftonbladet.

Aftonbladet skriver att det vid 09.20 fortfarande pågick förhandlingar med mannen och att ingen människa ännu kommit till skada.

En förundersökning är inledd om försök till grov misshandel samt brott mot knivlagen.


Nyheter från förstasidan

Afrikan drog ut flicka framför tåg i Tyskland

Mannen från Sydsudan var okänd för offret – som avled. Våldsamme mannen släpptes av polis bara dagar före händelsen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0