Rinkeby

Tände eld på polisbil och kastade sten på patrull

Publicerad 7 mars 2016 kl 13.38

Inrikes. En polisbil sattes under söndagen i brand Stockholmsförorten Rinkeby. När flera poliser kom till platsen utsattes de för stenkastning.

Dela artikeln

En civil polispatrull som var på uppdrag i det utsatta området upptäckte under eftermiddagen att deras bil brann invändigt.

Räddningstjänsten larmades till platsen eskorterad av flera polispatruller. I samband med att en av patrullerna anlände till platsen fick de en sten kastad mot fordonet.

Klockan 15:20 var elden i bilen släckt och fordonet bärgades från platsen.

Brotten rubriceras som skadegörelse genom brand och försök till grov misshandel, skriver polisen på sin hemsida.

 


Nyheter från förstasidan

Politisk korrekthet, Ukraina och elbilar – här är satsningarna i EU:s nya budget

”Slutet för EU:s gemensamma projekt”. Nya regler allt mer inriktade på att läxa upp medlemsstater som bryter mot "rättsstatens principer".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0