Kommunanställda eskorteras av väktare i 35 kommuner

Publicerad 27 november 2020 kl 09.35

Inrikes. Kommunalanställda i minst 35 kommuner behöver eskorteras av väktare på grund av hot. Det visar en kartläggning från Ekot.

Dela artikeln

Hoten mot kommunanställda i Sverige har blivit så extrema och vanliga att personalen behöver eskorteras av väktare till och från sina arbetsplatser.

Det kan handla om att skydda de anställda så att de kan ta sig till bilen, tågstationen eller i säkerhet.

Detta har skett i minst 35 kommuner, enligt Ekots enkät.

Det finns också exempel där väktare behövt vakta de anställdas privatbostäder.

Samtidigt har över hundra kommuner i landet erbjudit sina anställda överfallslarm.

Bakgrunden är till exempel negativa beslut som den anställda fattat mot en person.

Enligt Kristina Hedman, säkerhetschef i Trollhättans kommun, har situationen förvärrats på senare år. Det är mer "aggressivt" nu.

– Jag kan inte påstå att vi hade väktarstöd för personal för tio år sedan, det är något som jag upplever har kommit på senare tid, säger hon till Sveriges Radio Ekot.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0