Krav på att Fox News tar bort Soros-karikatyr

Publicerad 16 december 2021 kl 09.46

Utrikes. Den judiska organisationen ADL i USA kräver att nyhetskanalen Fox News ska radera en karikatyrbild från sin Instagramsida.

Dela artikeln

Teckningen, som ritats av A.F. Branco, visar hur vänstermiljardären George Soros håller i trådarna som kontrollerar åklagare och lokala politiker i USA.

Bakgrunden är att Soros via sina organisationer i USA spenderar mångmiljonbelopp på valkampanjer för vänsterradikala åklagare. När åklagarna sedan tillträder ser de till att kriminella svarta slipper hårda straff, eller straff över huvud taget.

ADL anser dock att bilden är antisemitisk och kräver att Fox News tar bort den från Instagram.

"Vi har upplyst Fox News om detta flera gånger. Att skildra en judisk person som någon som håller i trådarna och manipulerar nationella händelser i illasinnade syften frammanar den gamla antisemitiska tankefiguren om judisk makt och bidrar till normaliseringen av antisemitism. Detta måste tas bort", skriver ADL på Twitter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 853680286


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 853680287


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Är franska presidentfrun egentligen en man?. Oroväckande teori eller högerextremt trams?0 

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0