Kritiken mot S: "Det händer ingenting"

Publicerad 28 oktober 2026 kl 10.31

Inrikes. Socialdemokraterna tog helt enkelt för givet att Vänsterpartiet skulle släppa kravet på ministerposter, enligt uppgifter till Aftonbladet. Nu kritiseras partiets förberedelser inför regeringsbildningen – även av egna företrädare, som konstaterar att partiet saknat en plan.

Dela artikeln

En regering med Socialdemokraterna och Miljöpartiet var det alternativ som S-ledningen koncentrerade sig på före valet.

Enligt en S-källa till Aftonbladet byggde samtalen på antagandet att Vänsterpartiet till slut skulle acceptera att stå utanför.

Först efter valet ska ledningen ha förstått att V sannolikt tänkte hålla fast vid kravet på att ingå i regeringen.

Mer än sex veckor efter riksdagsvalet har de rödgröna partierna fortfarande inte lyckats komma vidare till regeringsförhandlingar. En rödgrön källa konstaterar för Aftonbladet att det "händer ingenting" på den fronten.

Kontakter pågår, men partiernas röda linjer blockerar vägen framåt.

– Det gjordes ett dåligt grundjobb innan valet och det får man betala för nu, säger en S-källa till Aftonbladet.

Från Centerpartiet kommer liknande kritik. Källor där uppger för tidningen att de är förvånade över Socialdemokraternas bristande beredskap. De efterlyser både en tydlig politisk inriktning för en gemensam regering och konkreta sakpolitiska förslag som kan få samtalen att gå framåt.

Bilden av ett parti utan plan avvisas dock av en källa nära S-ledningen. Enligt den personen arbetar Socialdemokraterna med flera möjliga scenarier, men räknar med att en lösning kommer att ta tid.

Inom S finns också de som tycker att Centerpartiet och Vänsterpartiet kommer för lätt undan. De anser att båda partierna behöver ta större ansvar för att bryta dödläget, i stället för att lägga skulden på Socialdemokraterna, enligt Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 275363204


Varnish cache server