Inbördeskriget i Syrien och Irak

Kurder räddade svensk tonårstjej från IS

Publicerad 23 februari 2016 kl 18.16

Inrikes. En 16-årig flicka från Borås har fritagits av kurdiska trupper under ett anfall mot ett IS- fäste i irakiska Mosul, skriver Telegraph.

Dela artikeln

Flickan ska vara svensk medborgare och räddades den 17 februari när kurdiska trupper genomförde ett anfall mot Mosul i norra Irak, enligt Telegraph som hänvisar till ett uttalande från den kurdiska regionalregeringens säkerhetsråd.

– Hon blev duperad av en IS-medlem i Sverige som fick henne att resa till Syrien och därefter Mosul, säger det kurdiska säkerhetsrådet i ett uttalande.

Enligt uppgifter till Aftonbladet har pojkvännen stupat när Ryssland genomförde en flygattack i Ramadi. Uppgifterna är inte bekräftade, skriver tidningen.

– Flickan var även gravid när hon åkte iväg, detta har så klart vart mycket oroande för föräldrarna, säger journalisten Joel Wendle som följt flickans historia för Ekots räkning.

Den 16-åriga flickan ska ha bott i ett familjehem men rest till Syrien i juni förra året utan entreprenörernas kännedom. Hon reste dit tillsammans med sin pojkvän, en 19-årig invandrare som ville ansluta sig som frivillig till IS.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

V-topp åtalas för att ha misshandlat sina barn – media mörkar

Rikard Rudolfssons identitet döljs av Borlänge Tidning. Samma lokaltidning hängde ut SD-politiker med namn och bild – för ett ringa narkotikabrott.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0