Påkörde tiggaren i Borås
Den kurdiske komikern Özz Nujen skrev på Facebook.

Kurdisk komiker skyller landsmans illdåd på SD

Publicerad 29 maj 2015 kl 16.31

Politik. Den sverigekurdiske komikern Özz Nûjen skyllde under veckan det illdåd där en annan kurd körde på en tiggare i Borås på Sverigedemokraterna.

Dela artikeln

I ett inlägg på Facebook länkar den 39-årige kurden till en krönika i Aftonbladet, skriven av den vänsterradikale Oisín Cantwell, som lade skulden för tiggarattacken på Sverigedemokraterna.

"Det är just era människofientliga 'förslag' som ger dessa fega, vidriga och hjärtlösa typer mod och råg i ryggen så att de ger sig på tiggare!! Varenda misshandel, dödsfall, kränkning och överfall är era partier medskyldiga till!", skriver Nûjen upprört på Facebook.

Igår anhölls en av Nûjens landsmän, en 19-årig flerfaldigt brottsdömd kurd, för att ha kört på tiggaren. 19-åringen är nu misstänkt för grov misshandel alternativt grov vårdslöshet i trafik.

I sitt Facebookinlägg skrev Nûjen även att partier med "fega och populistiska förslag som går ut på att misstänkliggöra tiggare är lika vidriga och hjärtlösa", troligen syftandes på Moderaterna som nyligen pratat om att förbjuda organisering av tiggeri.

Fria Tider har sökt Özz Nûjen för en kommentar.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0