Kvinna skadad i knivdåd på skola

Publicerad 15 januari 2025 kl 15.42

Inrikes. En kvinnlig skolanställd har skadats allvarligt i ett knivdåd vid Runby skola i Upplands Väsby.

Dela artikeln

Dådet inträffade på skolområdet vid lunchtid, och kvinnan har förts med ambulanshelikopter till sjukhus med allvarliga skador.

En stor polisjakt efter gärningspersonen pågår.

Skolledningen har bekräftat att en okänd person attackerade en anställd, vilket skapade stor oro bland elever och föräldrar. Samtliga elever ska dock ha inrymts och befinner sig i säkerhet, enligt skolans utskick till vårdnadshavare.

Polisen larmades vid 12.30-tiden om att en person på skolan blivit attackerad med ett vasst föremål. Vittnen har sett en misstänkt vuxen man springa från platsen, och en intensiv insats med helikoptrar, hundar och övervakningskameror har satts in.

Under eftermiddagen frihetsberövades en man i ett skogsområde i norra Stockholm. Det är ännu oklart om mannen är identisk med den misstänkte gärningsmannen.

– Det är oklart än vem det är som är gärningspersonen. Vi arbetar på platsen och försöker få en bild av det som har hänt, säger Rebecca Landberg från polisen till Aftonbladet.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.