Regeringsbildningen

Lööf utesluter inte att hon blir statsminister

Publicerad 30 oktober 2018 kl 18.49

Inrikes. Centerpartiets ledare Annie Lööf utesluter inte att regeringsbildningen slutar med att hon blir Sveriges nästa statsminister. Det är "teoretiskt möjligt", sade hon efter talmannens gruppmöten på tisdagen.

Dela artikeln

Media har på sistone hårt lanserat Centerledaren Annie Lööf som Sveriges nästa statsminister.

Hennes förtroende som politiker kan dock ha fått sig en törn sedan hon gästade förra veckans Skavlan.

Där bemötte hon den världsberömde kanadensiske psykologen Jordan Peterson och dennes tunga vetenskap, som helt går emot den feministiska dogmen i Sverige, med att hon "håller inte med" honom.

För detta anklagas hon i sociala medier för att förneka vetenskapen.

"Och PRECIS DÄR visas problemet med svensk politik. Politiker som är skeptiska till fakta, vetenskap och fakta. De är mer överstepräster än politiska ledare. De saluför mer känslor och tro än politik grundat i verkligheten", skriver en av flera kritiker på Twitter.

Själv verkar hon dock inte hålla med om det, eftersom hon på Twitter uppmanar människor att se på Skavlan-programmet.

Annie Lööf har tidigare sagt att hon, likt alla partiledare, är "sugen" på att bli statsminister. Och i teorin är det fortfarande möjligt, förklarade hon för journalister efter att ha träffat talmannen på tisdagen.

– Det är ju såklart en teoretisk möjlighet, men just nu tror jag inte att Sverige behöver fler statsministerkandidater utan en lösning framåt, svarade hon på frågan om hon kan bli statsminister.

Talmannens syfte med tisdagens möten var att träffa partierna i olika möjliga regeringskonstellationer. Men det verkar inte ha gått så bra.

Förutom Annie Lööf har partiledarna varit relativt tysta efter mötet. KD-ledaren Ebba Busch Thor menar dock att det inte skett några större förändringar, uppger SVT. Moderatledaren Ulf Kristersson säger rakt ut att han inte ändrat sig på någon punkt alls. Miljöpartiets Isabella Lövin har över över huvud taget inte velat ge några kommentarer.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson sade redan igår att han ser nyval som den bästa lösningen för Sverige.

Några reaktioner på Annie Lööfs framträdande i Skavlan:


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 316659691


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0