Rysslands krig mot IS

Su-34 slår mot en fabrik som producerade improviserade spränganordningar i provinsen Aleppo.

Läger för terrorturister bombades sönder

Publicerad 2 november 2015 kl 17.01

Utrikes. Ammunitionslager, underjordiska skyddsrum, en fabrik som tillverkade sprängmedel och ett läger som användes för att träna upp tillresta utländska jihadister. Det är några av de IS-mål som det ryska flygvapnet har slagit mot de senaste dagarna.

Dela artikeln

De ryska stidsflygplanen i Syrien har utfört 131 flygräder under de senaste två dygnen och attackerat 237 mål, uppger det ryska försvarets talesman generalmajor Igor Konasjenkov enligt Sputnik.

I Homs ska exempelvis ett Su-25-bombplan totalförstört terroristernas underjordiska skyddsrum och luftvärnspositioner. I en förort till Aleppo bombades ett läger som används av terrorister som rest till Syrien från andra länder för att göra jihad.

Ryssand har anklagats för att ha bombat flera sjukhus i Syrien. Men de uppgifterna tillbakavisas av Kreml.

– Rysslands försvarsdepartement har granskat uppgifter om att sex sjukhus i Syrien har drabbats av de ryska attackerna. Fem av dem existerar inte ens och anklagelserna har ingen grund alls, säger Igor Konasjenkov .


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 282487327


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus