Regeringsbildningen

L-krav på att bilda regering med Löfven

Publicerad 7 januari 2019 kl 13.33

Inrikes. Liberalerna samlas nu för att diskutera om man ska stödja en S-ledd eller moderatledd regering. Sverige kommer snart att veta om det blir en ny regering, eller extraval.

Dela artikeln

Några klara besked om en ny svensk regering finns ännu inte.

SVT:s politikreporter Elisabeth Marmorstein menar dock att tystnaden som nu pågår tyder på att nånting är i görningen.

– När det är så här tyst brukar det tyda på att någonting är på gång, säger hon till SVT Nyheter på måndagen.

Samtidigt kommer nu krav högt inifrån Liberalerna på att partiet ska göra upp med Stefan Löfven, och även ingå i en gemensam regering, uppger SR Ekot.

Karin Karlsbro, viceordförande i partiets största länsförbund, Stockholm, vill att Liberalerna ska bilda regering ihop med S.

– Vi ska sträva efter att genomföra en mittenpolitik i någon form av mittenregering och det kan också omfatta Socialdemokraterna. De är inte ett mittenparti idag men de borde finnas med i en sådan mittenlösning, säger hon till Ekot

Enligt Karlsbro är det meningslöst att försöka bli opposition, eftersom L automatiskt blir stödparti åt den regering som man släpper fram.

Hennes parti håller idag ett internt möte i Gamla stan för att diskutera hur man ska gå vidare i regeringsprocessen. Under helgen ska man också ha haft förhandlingar med både S och M.

Partiet är dock splittrat. En del vill gå vänster ut, andra höger. 

Förra veckan krävde Liberala studenter att partiet ska gå in i en regering med Socialdemokraterna.

Vilken väg Liberalerna väljer kommer att avgöras på partirådet på söndag. Då träffas 60 ombud från hela landet. Dagen efter, på måndagen, ska talmannen föreslå statsministerkandidat.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0