Val 2018
Leif GW Persson.

Leif GW Persson: "Väldigt många poliser röstar på SD"

Publicerad 2 juni 2018 kl 16.20

Inrikes. Om lika många vanliga medborgare som poliser röstade på Sverigedemokraterna skulle partiet kunna bilda egen regering efter höstens val. Det säger kriminologen Leif GW Persson i TV4 Nyhetsmorgon.

Dela artikeln

Enligt Leif GW Persson finns det en tydlig politisk vinnare av att samhällsdebatten i Sverige så mycket kommit att handla om brott och straff: Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna.

GW påpekar också att jättemånga poliser röstar på just Åkesson.

– Han har väldigt många poliser som röstar på honom. De ser ju den här problematiken på ett annat sätt. Om han hade haft samma andel inom befolkningen totalt skulle han i stort sett kunna bilda egen regering, säger GW Person i TV4 Nyhetsmorgon.

Leif GW Persson säger vidare att Sverige har den mest byråkratiserade polisen i världen, vilket enligt honom är ett stort problem då det leder till relativt få operativt verksamma poliser.

Enligt GW Persson stämmer det att utlandsfödda, "flyktingar" och invandrare är "kraftigt överrepresenterade" inom vissa brott.

– Den kopplingen har ju Åkesson hittat, och han kör den hårt.

Han säger också att det rent juridiskt vore möjligt att sätta in militären i förorten, något SD föreslagit, men han tror inte att är det nödvändigt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 302771909


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 302771910


Varnish cache server

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0