Slaget om kontanterna
Mattias Karlsson är politisk redaktör på Stampen-ägda Hallandsposten.

Liberal: Förbjud 500-lappar

Publicerad 27 januari 2021 kl 19.07

Ekonomi. Liberala Hallandspostens politiska redaktör kräver nu i en ledare att 500-lappar förbjuds. Skälet är att de "används för brottslighet", heter det.

Dela artikeln

Efter nyheten om att banker har börjat säga upp folks konton på grund av politiska åsikter har svenska liberaler vaknat till liv i frågan om att göra Sverige till ett mer kontantfritt samhälle.

"En effektiv åtgärd för att bekämpa brottsligheten kan vara att avskaffa 500-lappen", skriver Stampen-ägda Hallandspostens politiska redaktör Mattias Karlsson.

Liberalen har kommit på att 500-lappar gör det enkelt för medborgarna att ge pengar till varandra utan att staten kan se det, vilket han vill komma tillrätta med.

"Förpassa den till ett myntmuseum", skriver Karlsson i sin ledartext.


"Vissa talar, andra agerar." Anordnade "städdag" i ökänt romskt läger i Järfälla kommun.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Så många har ansökt om nya bidraget för att återvandra

Kraftig ökning efter höjningen. Men siffran är fortfarande försvinnande låg – och många har redan fått avslag.0 

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0