Linda Snecker (V) om sexbrotten: "Ökar för att kvinnor äntligen vågar anmäla"

Publicerad 30 april 2019 kl 00.18

Inrikes. Invandrares brottslighet beror på socioekonomiska faktorer och aldrig etnisk bakgrund. Det slår nu Vänsterpartiets Linda Snecker fast i ett nytt utspel i riksdagen.

Dela artikeln

På grund av ökade klyftor i Sverige splittras landet. Det berättade Vänsterpartiets Linda Snecker i en debatt om polisfrågor i riksdagen.

Och på grund av detta förändras också människors tänkesätt till ett mer primitivt sådant, menar hon.

– Man hittar på problem som alltid har funnits. Man letar efter nån annan att skylla på. Numera är det invandrare som får ta smällen för att Sverige har blivit ett skatteparadis för rikingar, där arbetarklassen knappt får ihop till hyran, säger hon.

– Arbetarklassen heter inte längre Jonny och Conny, de heter istället Ahmed och Muhammed. De pekas ut som ansvariga för samhällets alla problem. Men det stämmer inte. Det vet vi som är vänster.

På sin Instagram utvecklar hon detta resonemang. Där skriver hon att arbetarklassen alltid varit överrepresenterad i brott. Det beror på sådant som låg inkomst, avsaknad av utbildning och psykisk ohälsa, aldrig religion eller etnicitet. Det är en "rasistisk myt". Därför kan bara minskade klyftor minska brottsligheten, anser hon.

– Det har blivit alldeles för enkelt att peka finger åt en del av befolkningen som ansvarig för hela Sveriges kriminalitet, fortsätter hon från talarstolen riksdagen.

Snecker förklarar att det framför allt är ett parti, som hon inte uttryckligen nämner vid namn, som använder invandringen för att utmåla Sverige som "läskigt och otryggt".

– De använder ord som sexualbrottsepidemi och verkar helt ha missat att Metoo har skett. Istället skyller man hotet mot kvinnor på ökad invandring, samtidigt som man hetsar på nätet mot kvinnor som inte delar deras uppfattning, förklarar hon.

Enligt Linda Snecker blir Sverige inte heller otryggare.

– Tittar vi på statistiken så minskar otryggheten över tid. Ökningen av sexualbrottsanmälningar har skett för att kvinnor äntligen vågar anmäla. Det är tack vare alla feminister som drivit på under Metoo som anmälningarna ökar. Det förstår vilken polis som helst, fastslår hon.

Linda Snecker föreslår också att "väldigt många färre borde sitta inlåsta" i fängelse, och att "många, många fler" i stället ska ta sitt straff i frihet med fotboja. Enligt henne är det "otroligt mycket tuffare" att ta sitt straff ute i samhället än att sitta inlåst.


Nyheter från förstasidan

Gav kvinna ovälkomna blickar – låses in på obestämd tid

Vaktmästare i Värmland stirrade för mycket. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Två barn låg bakom dödsskjutning på restaurang

Hårresande detaljer i bevistalan.. 13-åring höll i mordvapnet – fick hjälp av 14-åring.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0