Ljög om "ljushyad" våldtäktsman

Publicerad 3 maj 2018 kl 06.20

Inrikes. För två veckor sedan gjorde polisen något så ovanligt som att gå ut med ett signalement efter en påstådd överfallsvåldtäkt i Luleå. Men nu visar det sig att kvinnan hade hittat på hela historien, rapporterar Nyheter Idag.

Dela artikeln

Kvinnan hade polisanmält att hon mitt på dagen den 18 april hade blivit överfallen och våldtagen vid en skola i området Bergviken i Luleå. 

Polisen, som av oklar anledning annars i princip aldrig går ut med signalement på gärningsmän vid överfallsvåldtäkter, gjorde nu ett undantag.

Den misstänkte var "en ljushyad man i 25-30-årsåldern", rapporterade polisen.

Men utredningen kom ingen vart och till slut har kvinnan nu erkänt att hon hade ljugit om våldtäkten, skriver Nyheter Idag.

– Vi vill gå ut med det här för det har ju skapat en oro så klart i området. Då är det viktigt för oss att berätta att det inte har skett, säger polisens kommunikatör Kristina Lantto till tidningen


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD vill "se över" hets mot folkgrupp-lagen

En rad ombud vill avskaffa lagen helt. Nu förbereder partistyrelsen ett kraftigt urvattnat förslag.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0