Sprickan i Alliansen

M bokar möte med SD

Publicerad 27 januari 2017 kl 16.11

Inrikes. Efter Anna Kinberg Batras senaste utspel har Sverigedemokraterna bjudit in Moderaterna till ett möte. Och nu har M tackat ja, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

– Det är inga konstigheter med det här. Kontaktförbudet är brutet och vi kommer att ses och prata, säger Moderaternas pressekreterare Niklas Gillström till Ekot.

Sedan Sverigedemokraterna kom in i riksdagen har de övriga riksdagspartierna konsekvent vägrat att samtala eller samarbeta med partiet.

Vindarna vände för det islamkritiska partiet i samband med att M-toppen Anna Kinberg Batra tidigare i veckan meddelade att hon är beredd att samarbeta med SD i riksdagens utskott, ett utspel som inledningsvis fick Centerpartiet att hota med att lämna allianssamarbetet.

Det planerade mötet mellan SD och M kommer att ske på tjänstemannanivå och inte mellan partiledarna, enligt Gillström.


Nyheter från förstasidan

Hon polisanmäler Ulf Kristersson för barnhandel

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0