Sommaren 2018 sköt en gårdsägare ihjäl en psykiskt sjuk inkräktare i sitt hem i Dalarna, något han dömdes till fängelse för.

M-politiker: Gör det lagligt att skjuta ihjäl inkräktare i sitt hem

Publicerad 8 oktober 2020 kl 09.48

Politik. Det ska vara lagligt att använda våld för att försvara sig själv och sitt hem från angripare. Det anser den moderata riksdagsledamoten Boriana Åberg i en motion till riksdagen.

Dela artikeln

Åberg använder en händelse från Dalarna sommaren 2018 som exempel på när rättsväsendet, enligt hennes mening, dömer fel. Då hamnade en 42-årig gårdsägare öga mot öga med en psykiskt sjuk hotfull före detta Bonnieranställd som tagit sig in i hans hem.

Konfrontationen slutade med att 42-åringen sköt ihjäl angriparen, något som resulterade i att han dömdes till fängelse för dråp. Svea hovrätt slog fast domen tidigare i år och ansåg att 42-åringen "agerat uppenbart oförsvarligt och därför gjort mer än vad nödvärnssituationen har gett honom rätt till."

Jägare dömdes för att ha skjutit ihjäl hotfull inkräktare i sitt hem – överklagar till HD

Men att fängsla personer som fredar sig själva och sina hem från angripare är fel, anser Boriana Åberg.

"Detta undergräver å det grövsta förtroendet för vårt rättssamhälle. Om den som blir angripen inte bara får se förövaren slippa påföljd, utan dessutom själv får rättsapparaten mot sig, vad blir tilltron till samhället då?" frågar hon sig retoriskt i sin motion.

Hon vill därför att lagstiftning och praxis ses över för att utöka nödvärnsrätten.

"Alla måste ha en rimlig möjlighet att freda sig själv och sitt hem. Om så krävs genom att tillgripa våld", skriver Boriana Åberg.

Sverigedemokraterna har tidigare motionerat om utökad rätt till nödvärn genom sin rättspolitiske talesman Adam Marttinen tillsammans med riksdagsledamoten Patrick Reslow och tidigare SD-profilen Kent Ekeroth. Motionerna har emellertid inte hörsammats av övriga partier.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0