Malmö: Var femte lägenhet ska öronmärkas för bidragstagare eller bostadssociala insatser

Publicerad 16 oktober 2020 kl 11.44

Inrikes. Var femte lägenhet som byggs i Malmö ska öronmärkas för personer som går på försörjningsstöd eller gå direkt till bostadssociala insatser. Det är kraven som Malmö stad vill ställa, uppger Hem & Hyra.

Dela artikeln

Det är Malmö stad som vill bestämma över bostäderna som byggs i staden.

Var femte lägenhet ska öronmärkas för folk med försörjningsstöd eller gå direkt till så kallade bostadssociala insatser.

Dessa krav väntar alla som vill bygga nytt i Malmö.

Bakgrunden är att privata fastighetsägare, enligt politikerna, inte tillräckligt ofta godkänner nya hyresgäster som går på försörjningsstöd.

Det handlar alltså om en tvångsåtgärd från den vänsterstyrda staden. Något liknande har aldrig hänt innan.

Närmare bestämt ska var tionde lägenhet gå till Malmö stad, som blir förstahandshyresgäst och som sedan hyr ut i andra hand till "behövande". Det är den bostadssociala verksamheten.

Var tionde lägenhet ska även placeras i bostadskön Boplats Syd, där socialbidrag ska räcka som inkomst. Lägenheten behöver dock inte ligga i den nybyggda fastigheten utan fastighetsägaren ska kunna erbjuda en lägenhet någon annanstans i staden.

Samtidigt måste hälften av lägenheterna som byggs förmedlas via en "transparent bostadskö".

– Det här var enda lösningen, som vi kunde se det, för att få alla att ta sin del av ansvaret i stället för att några få hyresvärdar får bära hela bördan, säger Andreas Schönström (S), ordförande i tekniska nämnden, till Hem & Hyra.

Enligt Schönström handlar det om att fördela andelen bidragstagare över hela staden. I dag är de koncentrerade i vissa områden.

Men Moderaterna är kritiska, eftersom det innebär att personer som inte jobbar kommer få dyra nybyggda lägenheter betalade med skattepengar. Det är inte rättvist, enligt partiet. Dessutom riskerar hyrestagaren fastna i bidragsberoende, om denne inte har råd att betala en dyr hyra med sin eventuella lön. 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 557319570


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 557319571


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Danmark litade på ukrainsk raketforskare – ångrar allt

Stoppar bygget av Tymur Mindichs jätteanläggning på Jylland. Israeliske oligarken visade sig bränna skattepengarna på korruption istället för raketbränsle.0 

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0