Malmöbomb kunde slutat i blodbad

Publicerad 15 augusti 2020 kl 12.49

Inrikes. Risken var stor att någon skulle dödats eller skadats i bombdådet på Möllan i Malmö på fredagen, enligt polisen.

Dela artikeln

Det var under natten till fredag som en kraftig bomb exploderade utanför ett växlingskontor på Möllevångstorget i Malmö.

Polisen bedömer nu att det var en hemmagjord bomb som detonerade, uppger Sydsvenskan. Detta beroende på kraften i den.

Tidningens bilder visar omfattande skador på platsen.

Växlings- och reseserviceföretaget Al Jazeera är ett av flera dylika företag som ligger på Claesgatan, där bomben smällde. Sprängladdningen hade placerats utanför entrén till Al Jazeera.

Och bomben var mycket farlig.

– Det har varit så pass farligt att om någon hade passerat när det exploderat hade det blivit stora personskador, kanske att liv hade gått till spillo, säger polisens presstalesman Calle Persson till Sydsvenskan.

Enligt Persson är gatan en av de mest använda i Malmö och som många tar hem från krogen. Risken var "stor" att någon skulle träffats av explosionen, som väckte familjer flera kilometer bort.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0