"Varannan coronadöd är somalier"

Publicerad 23 mars 2020 kl 20.38

Inrikes. Minst sex av de som dött av coronaviruset i Stockholm är somalier. Det uppger svensksomaliska läkarföreningen för SVT Agenda. De flesta kommer från Järvaområdet.

Dela artikeln

Antalet personer som dör av coronaviruset i Sverige ökar kraftigt. På måndagskvällen är siffran uppe i 33 dödsfall.

Många av de som dör i Stockholmsområdet uppges nu vara somalier. Hur säkra siffrorna är går inte att veta, då regionen inte får behandla uppgifter om etnicitet överhuvudtaget, enligt GDPR.

Men svensksomaliska läkarföreningen hävdar att minst sex av de som avlidit har somalisk bakgrund, de flesta från Järvaområdet som Kista/Rinkeby,

– Jag vet inte varför just Järvaområdet sticker ut när det gäller avlidna i Covid-19, men många bor trångbott här. Flera generationer kan bo i samma lägenhet och det kan spela in. Samtidigt vet vi också att folkhälsan generellt sett är sämre i utsatta områden som Järva, säger Jihan Mohamed, styrelseledamot i svensksomaliska läkarföreningen, till SVT:s Agenda.

Enligt Mohamed kan förklaringen ligga i att somalier har en annan kultur än svenskar. De umgås mycket och nära varandra. Hon hävdar också att det saknats information om viruset på somaliska.

Totalt har 15 personer dött av corona i Stockholm, varav sex stycken tillkommit under måndagskvällen. SVT skriver att "över hälften av de döda i Stockholmsområdet är svensksomalier". Detta har senare ändrats då det är oklart om det är somalier även bland de nya dödsfallen.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0