Birro och etablissemanget
Marcus Birros fotbollsroman för ungdomar får inga uppföljare på Pintxo Förlag.

Marcus Birros böcker stoppas

Publicerad 8 december 2014 kl 16.49

Inrikes. Den kristne krönikören och författaren Marcus Birro utsattes för en rad mordhot och fick sparken från Expressen efter att ha kritiserat islam på Twitter. Nu har förlaget dessutom beslutat att stoppa utgivningen av hans ungdomsböcker.

Dela artikeln

"Calcio Amore", som kom ut för drygt ett år sedan, var den första delen i en planerad trilogi om den 14-årige fotbollsspelaren Daniel.

Men efter uppståndelsen kring Marcus Birros twitterinlägg om islam har förlaget Pintxo Förlag nu sagt upp kontraktet med författaren, skriver Birro själv på Twitter.

– Det blir ingen del 2 och 3 av Calcio Amore. Förlaget har sagt upp kontakt och kontrakt "mot bakgrund av det som varit", uppger han.

Drevet mot Marcus Birro inleddes när han för en månad sedan publicerade följande Twitterinlägg:

"Köper inte snacket om att 'religioner' är farliga. Vad har den största delen av världens religiösa terrorism gemensamt? Islam. Fakta." 

Han utsattes därefter för en störtskur av hat från liberaler, muslimer och vänsterextremister och fick motta flera dödshot både mot sig själv och sin familj. Kort därefter fick han dessutom sparken från sin tjänst som krönikör på vänsterliberala Expressen.

Fria Tider har sökt Pintxo Förlag för en kommentar.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Inrikes

AP-fonderna satsar på israelisk vit fosfor

Populära krigsförbrytarkemikalen tas fram med svenska pensionspengar.. Försvaret: "Det är ingen som har erkänt, så att säga, att de har använt det".0 

Malmöprofilen: "Haveri" att SD prioriterar Ukraina och Israel före minskad invandring

Nils Littorins känga till Tidögänget.. Vänsterprofilen sågar konceptet med "100.000 nya uppehållstillstånd och 60.000 nya medborgarskap på ett år".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0