Birro och etablissemanget
Marcus Birros fotbollsroman för ungdomar får inga uppföljare på Pintxo Förlag.

Marcus Birros böcker stoppas

Publicerad 8 december 2014 kl 16.49

Inrikes. Den kristne krönikören och författaren Marcus Birro utsattes för en rad mordhot och fick sparken från Expressen efter att ha kritiserat islam på Twitter. Nu har förlaget dessutom beslutat att stoppa utgivningen av hans ungdomsböcker.

Dela artikeln

"Calcio Amore", som kom ut för drygt ett år sedan, var den första delen i en planerad trilogi om den 14-årige fotbollsspelaren Daniel.

Men efter uppståndelsen kring Marcus Birros twitterinlägg om islam har förlaget Pintxo Förlag nu sagt upp kontraktet med författaren, skriver Birro själv på Twitter.

– Det blir ingen del 2 och 3 av Calcio Amore. Förlaget har sagt upp kontakt och kontrakt "mot bakgrund av det som varit", uppger han.

Drevet mot Marcus Birro inleddes när han för en månad sedan publicerade följande Twitterinlägg:

"Köper inte snacket om att 'religioner' är farliga. Vad har den största delen av världens religiösa terrorism gemensamt? Islam. Fakta." 

Han utsattes därefter för en störtskur av hat från liberaler, muslimer och vänsterextremister och fick motta flera dödshot både mot sig själv och sin familj. Kort därefter fick han dessutom sparken från sin tjänst som krönikör på vänsterliberala Expressen.

Fria Tider har sökt Pintxo Förlag för en kommentar.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Musk startar nytt parti för att banta USA:s byråkrati

America Party vill skära i allt. Men vägen till det amerikanska parlamentet är lång och svår – även för världens rikaste man.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0