"Klimathotet"

Massdöd av pingviner på Antarktis – för mycket is

Publicerad 18 oktober 2017 kl 18.10

Utrikes. Alla utom två ungar i en pingvinkoloni på med 36.000 individer på Antarktis har dött. Bakgrunden är de ovanligt stora mängderna is, rapporterar BBC News.

Dela artikeln

Experter beskriver fortplantningssäsongen som "katastrofal". På grund av ovanligt stora ismängder sent i på säsongen tvingas de vuxna pingvinerna ta sig längre bort för att hitta mat, vilket leder till att ungarna svälter ihjäl.

Även under 2015 var säsongen riktigt dålig – då överlevde inte en enda unge, enligt BBC News.

Miljöorganisationer kräver nu att ett nytt havsskyddsområde så snabbt som möjligt införs i området för att skydda kolonin på cirka 36 000 pingviner.

Enligt Världsnaturfonden skulle bland annat ett förbud mot att fiska lyskräftor kunna säkerställa överlevnaden för pingvinerna och andra arter på Antarktis.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 505790562


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0