Mattias Flink.

Massmördaren Mattias Flink släpps fri

Publicerad 11 juni 2014 kl 12.05

Lag & Rätt. Idag blir massmördaren Mattias Flink en fri man. Frigivningen sker på dagen 20 år efter att han mördade sju personer och skadade tre i Falun.

Dela artikeln

Det var natten till den 10 juni 1994 som Mattias Flink tog på sig sin fältuniform, beväpnade sig med en automatkarbin och började skjuta vilt omkring sig.

Han dömdes året därpå till livstids fängelse och i december 2011 tidsbestämde Högsta domstolen straffet till 30 år, vilket i praktiken innebär 20 år enligt principen om tvåtredjedelsfrigivning.

Idag, på årsdagen av morden, släpps Flink fri – och bland de anhöriga till hans offer är känslorna heta.

– Det finns 364 dagar till på ett år att släppa honom på. Att släppa honom på 20-årsdagen av händelsen tycker jag är ganska grymt, säger Ulla-Britt Bragstedt, som är mamma till mördade Maths Bragstedt, till Aftonbladet.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ministerns iskalla svar till Greta: "Inget behov av konsulärt stöd"

Får klara sig själv i Israel, enligt Malmer Stenergard. "Det vilar ett mycket stort ansvar på den som väljer att resa i strid med avrådan."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Ingela Svensson (V) börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0