Trump i Saudiarabien

Melania Trump utan slöja i Saudiarabien

Publicerad 20 maj 2017 kl 13.18

Inrikes. USA:s första dam Melania Trump valde bort slöja när hon och president Donald Trump landade i Saudiarabien på lördagsmorgonen. Men för några år sedan kritiserade Donald Trump Michelle Obama för att hon inte bar slöja under sitt besök i den muslimska diktaturen.

Dela artikeln

Det är inte lätt att hänga med i Donald Trumps alla nycker.

Å ena sidan har han uttryckt sig kritiskt mot islam och muslimsk invandring. Samtidigt skrev han så här på Twitter i januari 2015, när USA:s dåvarande president Barack Obama och dennes fru Michelle besökte Saudiarabien:

"Många säger att det är fantastiskt att Mrs. Obama vägrade bära slöja i Saudiarabien, men de blev förolämpade. Vi har nog med fiender."

Dessutom har han flera gånger, något Fria Tider skrev om tidigare idag, uttryckt sig i starka ordalag om Saudiarabien.

"Saudiarabien borde betala Förenta staterna många miljarder dollar för att vi ska försvara dem. Utan oss, borta!", twittrade han i juni 2015.

Men nu väljer alltså Donald Trumps egen fru Melania att göra samma sak som Michelle Obama. Detsamma gör dottern Ivanka Trump, som är med på presidentens nio dagar långa utlandsresa.

Det är inget tvång för kvinnliga utlandsbesökare att täcka håret i Saudiarabien. Men vissa har ändå gjort det. 2007 valde till exempel Laura Bush att använda hijab, skriver SVT Nyheter.

Men USA:s tidigare utrikesminister Hillary Clinton, Storbritanniens premiärminister Theresa May samt Tysklands förbundskansler Angela Merkel har valt att inte täcka håret när de besökt landet.

Under nio dagar ska Donald Trump besöka Saudiarabien, Israel, Italien, Vatikanen och Belgien. Det är hans första utlandsresa som president.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1031753949


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1031753950


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Nu pekas även M-somalier ut för omfattande valfusk

Så gjorde partiet gettosuccé med kryssraketen Mahad Olad (M). Larm om förkryssade valsedlar, jobb i utbyte mot kryss – och en hotfull kriminell som övervakade vallokalen.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Hade 3,5 miljoner i resväskan – blir av med allt

Resenären stoppades på Arlanda på väg till Turkiet.. Nu ska rubbet förverkas – trots att pengarna inte knutits till något brott.0 

Här kan hösten få ett plötsligt slut. Gul varning utfärdad i bland annat Värmland och Dalarna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus