Demonstranter intog stadshus på Krim

Publicerad 27 februari 2014 kl 11.14

Politik.Demonstranter har tagit över två administrativa byggnader på Krimhalvön i Ukraina, bland annat det lokala parlamentet i Simferopol, rapporterar BBC. Man har bland annat hissat ryska flaggor över byggnaderna.

Gilla artikeln på Facebook

Den lokala regeringen förhandlar nu med demonstranterna, uppger BBC på nätet. Samtidigt har den nytillträdda revolutionsregeringen i Kiev skickat sina egna säkerhetsstyrkor till området, eftersom flera av demonstranterna ska ha burit med sig någon form av vapen.

I Ukraina finns det en oro över att landet kan komma att splittras efter statskuppen i Kiev. På Krimhalvön vid Svarta Havet är man framförallt oroad över hur den nya regimen, som tog makten med våld i förra veckan, kommer att behandla den rysktalande befolkning som utgör majoritet i delar av östra Ukraina.

Det har länge funnits en underliggande vilja att tillhöra Ryssland på Krim, men efter att den folkvalda statsledningen bytts ut med våld betraktar nu många av halvöns invånare situationen som akut.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0