"Klimathotet"

Miljöpartiet kräver att Greta ska få tala i riksdagen

Publicerad 29 april 2019 kl 15.34

Inrikes. Miljöpartiet har nu skickat in en formell förfrågan till talmannen om att Greta Thunberg ska få tala i Sveriges riksdag, enligt Aftonbladet. Partiet anser att ett undantag bör göras.

Dela artikeln

Det är Miljöpartiet som nu kräver att den 16-åriga klimatalarmisten Greta Thunberg ska få tala i riksdagen. Egentligen får bara ledamöter och ministrar tala under sammanträden i plenisalen, men partiet anser att man ska göra ett undantag för 16-åringen.

Miljöpartiet påpekar att flickan bjudits in till parlament i andra länder, och därför även borde få tala i sitt eget.

– Greta är inte vilken aktivist som helst, hon företräder en hel generation, säger MP:s gruppledare i riksdagen, Janine Alm Ericson, den som skickat in förfrågan, till Aftonbladet.

Enligt talmannen Andreas Norlén kommer förfrågan nu beredas, innan något beslut fattas. Beslut ska dock fattas så fort som möjligt.


Nyheter från förstasidan

Polacker flyttar hem från Tyskland: "Failed state"

Nettoutvandring för första gången på 30 år. Polackerna har fått nog av den allt mer dysfunktionella mångkulturen – medan deras eget land förbättras.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

HMF-anmälningarna skjuter i höjden

Redan nästan lika många i år som hela förra året.. Skärpt åsiktslagstiftning och situationen i Gaza tros ligga bakom.0 

Lo, 28, har bytt kön två gånger

Valde att "bli man" igen.. "Jag började känna mig som ett mellanting mellan man och kvinna."0 

En gripen för mord efter moskéskjutning

En dödades och en skadades i dådet i Örebro.. "Old school-polisarbete" uppges ge bra resultat i utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0