Inbördeskriget i Syrien och Irak

Minst 60 döda i terrordåd mot turk-ockuperad stad i Syrien

Publicerad 24 februari 2017 kl 11.52
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Minst 60 människor dödades i ett terrordåd mot staden Al-Bab i norra Syrien under fredagen, skriver den turkiska nyhetsbyrån Andalou.

Dela artikeln

En bil full med sprängmedel detonerade vid en av Fria syriska arméns (FSA) posteringar. Minst 60 människor dödades och ett hundratal skadades i den kraftiga explosionen.

Majoriteten av offren uppges enligt en källa vara civila. Dussintals av de skadade fördes efter dådet över gränsen till Turkiet för att få sjukhusvård där.

Islamiska staten, som kontrollerade Al-Bab från sommaren 2013 fram till nyligen, anklagas för att ligga bakom dådet. Terrorgruppen kördes under veckan ut ur staden i en FSA-offensiv understödd av turkiska armén. "Nästan hela" den strategiska staden uppges nu kontrolleras av trupper lojala till Turkiet.

Större delen av norra Syrien kontrolleras av en brokig allians mellan kurder, araber, assyrier, turkmener, tjerkesser och tjetjener som motsätter sig såväl den syriska regeringen som Islamiska staten. Den kurdiska YPG-milisen utgör den i särklass viktigaste och militärt starkaste i den alliansen.

FSA, som understöds av turkiska armén, utgör ett slags motpol till den kurddominerade alliansen. Turkiet ser de kurdiska styrkorna som terrorister och motsätter sig ett de facto-Kurdistan i norra Syrien längs sin södra gräns.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0