Mitt i massdöden: Svenskarna belönar Löfven med historiskt höga siffror

Publicerad 9 april 2020 kl 18.11

Inrikes. Socialdemokraterna landar nu på över 30 procent och får därmed den största ökningen i Sifos historia, uppger SvD.

Dela artikeln

I skrivande stund har Sverige 803 coronadöda mot 42 döda i Finland. Sverige är värst i hela Norden.

Väljarna tycker dock att regeringen gör ett lysande jobb.

I senaste mätningen från SvD/Sifo belönas Socialdemokraterna med den största uppgången i Sifos historia, alltså sedan 1967. I ett svep har partiet återhämtat fem års nedgång i opinionen.

Partiet ökar med 6,8 procentenheter, från 23,8 procent till 30,6 procent.

– Det är en exceptionell uppgång, säger Tovio Sjörén, opinionschef på Sifo, till SvD.

Samtidigt rasar Sverigedemokraterna med 2,7 procentenheter, från 22,2 procent till 19,5 procent. Moderaterna ökar med 1,2 procentenheter och landar på 19,2 procent


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 913476174


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0