Möjligt S-valfusk i Botkyrka

Publicerad 15 september 2022 kl 15.09

Inrikes. I valdistriktet Tullingeskog i utsatta Botkyrka har 1.144 röster räknats i riksdagsvalet. Detta trots att det i distriktet endast finns 1.070 röstberättigade, rapporterar Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

Även i regionvalet och kommunvalet har man i den preliminära röstberäkningen räknat fler röster i distriktet än antalet röstberättigade.

– Vi har ingen som helst uppfattning om vad det kan vara. Vi begriper inte det, säger Lars-Göran Liljedahl (S), ordförande för Valnämnden i Botkyrka till SvD.

Matematikprofessorn Svante Linusson säger till tidningen att det tycks vara Socialdemokraternas röster i distriktet som är för många.

Partiet har enligt den preliminära rösträkningen fått mer än dubbelt så många röster som i valet 2018.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här skäller Trump ut Sydafrikas president för folkmordet

"När de tar marken dödar de den vite bonden." Sydafrikas president Cyril Ramaphosa fick Zelenskyj-behandling i Vita huset.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.