Morgan Johansson: Danmark borde lära av Sverige

Publicerad 24 oktober 2020 kl 16.29

Inrikes. Danmark borde lära sig av Sverige när det gäller att hantera gängkriminella. Det påstår justitieminister Morgan Johansson (S) i Ekots lördagsintervju.

Dela artikeln

Det är i Ekots lördagsintervju som justitieminister Morgan Johansson intervjuas om bland annat invandring och gängkriminalitet.

Han påstår att Sverige inte längre ska vara en "magnet" för asylsökare, något som SD-riksdagsledamoten Jonas M Andersson direkt gick till angrepp mot på Twitter och kallar "fake news".

"Nej, det är en läpparnas bekännelse. Socialdemokraterna är för en ökning av den asylrelaterade invandringen. Morgan Johansson tyckte när Migrationskommitténs slutbetänkande släpptes att den nuvarande nivån på ungefär 22.000 asylsökande per år är en rimlig nivå", skriver SD-politikern på lördagen.

Morgan Johansson säger också i lördagsintervjun att Danmark borde följa Sverige när det kommer till att bekämpa brott.

Han hävdar bland annat att Sverige oftare dömer till livstids fängelse.

Detta säger han dagen efter att Wilma Anderssons mördare fick sänkt straff från livstids fängelse till 18 år. Flickan fick huvudet avskuret.

– Danmark kan ibland titta på oss. Vi är ett land som till exempel i mycket högre utsträckning dömer till livstids fängelse än Danmark. Det är inte bara så att Danmark är hårdare än vad vi är, ibland är vi hårdare än Danmark, säger Morgan Johansson i SR.

Men några visitationszoner, som Danmark har, vill Johansson inte införa i Sverige. Det kan drabba oskyldiga, anser han. Den svenske ministern vill i stället se utökade möjligheter till husrannsakan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 287257637


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Migrationsverket tror inte på nytt asylkaos

Irankriget spås inte ha någon påverkan.. I stället sänks prognosen kraftigt – sedan regeringen utlovat återvandring för ukrainare.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0