Mossad-israel blir vice premiärminister i Nederländerna

Publicerad 15 juni 2024 kl 11.18

Utrikes. En israelisk tidigare Likud-företrädare – som uppges ha kopplingar till Israels underrättelsetjänst Mossad – har utsetts till vice premiärminister och migrationsminister i Nederländerna.

Dela artikeln

Gideon "Gidi" Markuszower, som tillträder posten, tillhör Geert Wilders liberala och antimuslimska parti PVV.

Nederländsk underrättelsetjänst uppgav redan 2010 att Markuszower sannolikt arbetade för den israeliska spionmyndigheten Mossad, och beskrev honom som en potentiell nationell säkerhetsrisk.

Wilders själv – likt många andra så kallade högerpopulister – är närmast besatt av Israel och judar, och den bisarra utnämningen väcker därför inte så starka reaktioner som man kanske kunde tro.

Markuszower är född i Tel Aviv och har israeliskt medborgarskap, skriver israeliska Ynet. Han har arbetat som nederländsk talesman för Benjamin Netanyahus israeliska parti Likud.

Han greps 2010 för att ha burit ett skjutvapen i samband med Israels 60-årsfirande.


Nyheter från förstasidan

Trump-freden räckte i 3,5 timmar – nu är kriget igång igen

Efter presidentens bombastiska fredsbesked i natt. Nu påstår Israel att Iran attackerat dem igen – och återupptar kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0