Asylkaoset

MSB planerar för nya tältläger

Publicerad 19 november 2015 kl 13.45

Inrikes. MSB och Fortifikationsverket har nu identifierat ytterligare fyra platser som kan användas för tältläger åt asylsökare. Lägren planeras i kommunerna Gävle, Värmdö, Uppsala och Flen.

Dela artikeln

Sedan tidigare har Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, föreslagit att slå upp ett tältläger i Revinge utanför Lund. Nu har myndigheten hittat fler ställen.

– MSB och Fortifikationsverket jobbar för att hjälpa Migrationsverket med boendeplatserna, men kan inte skaffa fram antalet önskade platser innan årsskiftet. Dock har vi identifierat fyra platser där det är möjligt att etablera asylboenden i form av tält. Dessa kan anpassas för drift i tre år, berättar Ann-Charlotte Zachrisson, operativ chef på MSB i ett pressmeddelande.

Det rör sig om Gävle övningsfält i Gävle kommun, Myttinge i Värmdö kommun, Skogstibble i Uppsala kommun och Jättuna i Flens kommun.

– Vi kommer att fortsätta att identifiera mark som bedöms vara lämplig för asylboende i tält. MSB kommer genom länsstyrelserna att ge kommunerna i uppdrag att identifiera kommunal eller privat mark som enligt upprättad kravspecifikation uppfyller grundkraven, säger Ann-Charlotte Zachrisson.

MSB bedömer i samråd med Migrationsverket att det är lämpligt att ha 500–1000 platser per boende och att det initialt kan skapas boenden för totalt cirka 3.000 personer i och med de fyra nya platserna.
Tidplan och påverkansfaktorer för etableringen av boenden

Men processen kommer att ta tid. Från projektering till uppförande av asylboendena beräknas det ta cirka 12 månader. Det inkluderar till exempel bygglovsprocess, upphandling av tjänster och material och markberedning.

För att kunna använda boendetälten under en treårsperiod måste marken förberedas och iordningsställas, hårdgöring och dränering är nödvändig. Teknisk infrastruktur för el, vatten och avlopp måste också förberedas.

Migrationsverket ska nu ta ställning till underlaget från MSB och Fortifikationsverket. För att kunna påbörja det konkreta arbetet krävs också beslut av regeringen.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD vägrar avskaffa HMF-lagen – vill använda den mot antisemiter

Partistyrelsen vann striden – med en rösts marginal. "Med tanke på den ökande antisemitismen är det är ett stort misstag att ta bort lagen."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Elon Musk: Palme "förstörde Sverige"

Miljardärens svar till Christian Peterson.. Pekar ut 50 år gammalt riksdagsbeslut som dödsstöten för vårt land.0 

Sverigedemokrater kränkta av komikerns bröstskämt

Inhyrde talangen upprörde på landsdagarna.. Skämt om Denice Westerbergs bröst och Åkessons pungkolor fick flera att lämna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur