MSB:s varning: Sverige kan bli utan el, internet och fungerande sjukhus

Publicerad 4 april 2020 kl 15.07

Inrikes. Om leveranserna av bland annat viktiga it-komponenter hejdas på grund av coronaviruset, kan det gå riktigt illa för Sverige, varnar nu Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) i DN.

Dela artikeln

Redan igår varnade MSB för att coronakrisen kommer leda till brist på läkemedel.

Nu kommer nästa varning.

Myndigheten ser "stora risker" om leveranskedjan för viktiga komponenter till energi- och telekombolag bryts under coronakrisen. Då kan det gå riktigt illa. Bolagen måste också kunna hantera situationen att många blir sjuka samtidigt.

Anneli Bergholm Söder, chef vid operativa avdelningen på MSB, säger i DN att detta kan vara "jättefarligt", eftersom det handlar om samhällets själva kärnverksamheter.

Bland annat är det fråga om it-komponenter som tillverkas i Kina. Utan dessa kan det bland annat bli strömavbrott.

– Att det inte fungerar. Att det inte finns el. Eller att internet ligger nere. Eller att sjukvården inte har el och då kan man inte bedriva intensivvård över huvud taget. Massa olika delar är beroende av varandra, säger Anneli Bergholm Söder till DN.

Telia har under flera veckors tid analyserat hotet från corona. Staffan Åkesson, teknisk chef på företaget, bedömer i nuläget riskerna som låga eftersom Kina är igång med sin tillverkning igen. Landet satte in hårda och snabba åtgärder för att stoppa coronaviruset, och har redan kunnat dra igång samhället igen.

Post- och telestyrelsen (PTS) bedömer också att det just nu är "låg påverkan på sektorn elektronisk kommunikation på kort sikt".

Även Energimyndigheten ser idag hotet som lågt, men arbetar för att kunna lösa frågan både på kort och lång sikt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 368374451


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Röster i Rinkeby gick upp i rök – "rösta igen"

Strul i Valmyndighetens system.. Även Kista, Hallunda, Botkyrka och Skärholmen har drabbats.0 

Mikropartets valkampanj: Tomteaffischer i skogen

Udda projektet förbryllar.. Här är bakgrunden till "Neo-germanska partiet".0 

SD anmäler valfusk: "Direkt sabotage"

Flera incidenter i Norrtälje.. Kvinna tog med sig alla SD:s valsedlar efter att ha förklarat att de var "ogiltiga".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0