Regeringens nya hästpolitik

Muf: Regeringen vill "nästintill förbjuda ridskolor"

Publicerad 23 augusti 2020 kl 14.17

Politik. Regeringen vill, med Miljöpartiet i spetsen, långsiktigt minska antalet hästar i Sverige och "nästintill förbjuda ridskolor". Det skriver Moderata ungdomsförbundet i en debattartikel.

Dela artikeln

I debattartikeln, som publicerades i Expressen igår, kritiserar Mufs förbundsordförande Benjamin Dousa och Lovisa Gustafsson, tidigare distriktsordförande för Mud Södra Älvsborg och aktiv inom ridsporten, den rapport regeringen presenterade tidigare i år som pekar ut hästar som ett miljöhot på grund av hästarnas avföring.

De båda ungmoderaterna anklagar Milljöpartiet för att ligga bakom förslagen som de menar "helt kommer att förstöra för svensk hästsport, och näst intill förbjuda ridskolor" då de kommer bli kostsamma för svenska hästägare och ridsportintresserade.

"Denna kostnad kommer oavkortat landa på hästägarna. Det framgår därmed tydligt att utredningen inte enbart vill försvåra för hästnäringen i Sverige, utan långsiktigt vill minska antalet hästar i Sverige", skriver Benjamin Dousa och Lovisa Gustafsson.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 507075379


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0