Asylkaoset
Migrationsverket slår nya asylrekord, vecka efter vecka.

Nästan 7.000 sökte asyl förra veckan

Publicerad 21 september 2015 kl 17.01

Inrikes. Under vecka 38 sökte totalt 6.901 invandrare asyl i Sverige. Det är en ökning med 2.400 personer jämfört med veckan innan och den överlägset högsta veckosiffran någonsin.

Dela artikeln

Av dem som sökte asyl under vecka 38 var 1.270 så kallade ensamkommande flyktingbarn, enligt Migrationsverket.

Myndigheten slår samtidigt ett annat rekord, enligt TT. Under måndagsmorgonen stod det nämligen klart att Migrationsverket hade över 100.000 invandrare inskrivna i sitt mottagningssystem – för första gången någonsin.

I normalfallet är en asylsökare inskriven i mottagningssystemet från ansökningstillfället tills personen fått uppehållstillstånd eller, vid avslagsbeslut, återvänder till hemlandet. Cirka 12.000 personer i mottagningssystemet har uppehållstillstånd i Sverige, men har ännu inte fått någon kommunplacering.

Helårsprognosen på 74.000 asylsökare från i juli kommer med allra största sannolikhet att skrivas upp.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0