Nästan ingen litar på Expressen

Publicerad 5 mars 2015 kl 15.59

Media. I dag presenterades Förtroendebarometern som mäter allmänhetens förtroende för medieföretag, institutioner och företag i landet. Listan toppas av Sveriges Radio – medan kvällstidningen Expressen återfinns i den absoluta botten.

Dela artikeln

Endast 11 procent av de tillfrågade säger sig ha förtroende för Expressen, som i mätningen hamnar på delad sistaplats tillsammans med TV3. 

Sveriges Radio toppar för femte året i rad listan – 71 procent av svenskarna uppger sig ha förtroende för public service-bolaget. 

 Det är givetvis otroligt roligt att vi återigen har det högsta förtroendet från svenska folket. Samtidigt ska vi nu sträva efter att ytterligare visa på den stora samhällsnytta vi gör och som är vårt uppdrag, säger Sveriges Radios vd Cilla Benkö i ett pressmeddelande.

När det gäller samhällsinstitutioner är det universiteten och högskolorna, följt av sjukvården, som allmänheten litar mest på. Förtroendet för regeringen minskar dock för tredje året i rad och ligger nu på endast drygt 35 procent.

Medieakademins förtroendebarometer är sammanställd av Göteborgs universitet och TNS-Sifo och mäter allmänhetens förtroende för medier, företag och institutioner. Barometern bygger på 1.200 webbintervjuer 10-16 februari.


Nyheter från förstasidan

Biancas stalkers iranska skräckbakgrund

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Media

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0