Mannen som Veronica träffade jobbade inom turistnäringen i ett nordafrikanskt land.
Wieland Van Dijk/CC-BY-NC-SA

Naiva svenskor lätt byte för arabisk bidrags-bezness

Publicerad 17 september 2013 kl 12.05

Politik.Arabisk "bezness" – att inleda ett förhållande med en svensk kvinna enbart i syfte att få bidrag och uppehållstillstånd i Sverige – har blivit allt vanligare. Nu varnar polisen för problemet.

Gilla artikeln på Facebook

Tidningen Skövde Nyheter har träffat en av många drabbade kvinnor, svenska Veronica, som åkte till arabvärlden 2011 och träffade en charmig man som ville komma till Sverige. Mannen kom hit, smittade Veronica med gonorré, gjorde henne gravid och vägrade att arbeta.

– När jag ordnade ett praktikjobb hos en vän dök han inte upp. Jag kom på honom med att sexchatta och att ha andra kvinnor på svenskundervisningen, säger Veronica till Skövde Nyheter, som har gjort ett långt reportage om fenomenet.

Tidningen beskriver bezness som ett "välorganiserat kärleksbedrägeri på frammarsch i de arabiska länderna". Utövarnas enda mål ska vara att få uppehållstillstånd och bidrag i Europa.

När Veronica hittade stöldgods i lägenheten och till sist tröttnade på araben anmälde han henne genast för misshandel och inledde en vårdnadstvist om parets gemensamma son. Han hittade snabbt en annan svensk kvinna.

Under rättegången fick Veronica stå för advokat­kostnaderna själv, medan arabens betalades via skattsedeln. Det slutade med att araben fick rätt till umgänge med sonen, och nu hotar han att föra ut barnet ur landet och omskära honom.

En polisman som Skövde Nyheter har talat med uppger att problemet är välkänt och att han själv har "ett antal" liknande fall på sitt bord. Någon samordning från myndigheternas sida för att komma till rätta med arabisk "bezness" finns dock inte.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Uppgifter från Netanyahu bakom IAEA-rapport som påstår att Iran utvecklar kärnvapen

Omstritt sanningsvittne bakom organets nysläpp. Men rapporten hotar ändå att torpedera Donald Trumps försök att skapa fred i Mellanöstern.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0