Clara Scherman fick sitt tidigare toppjobb på TV4 när hon var i 20-årsåldern.

Hon tar över svenska Fox

Publicerad 15 oktober 2014 kl 14.43

Media. Clara Scherman, dotter till den liberale medieprofilen Jan Scherman, 64, har utsetts till chef för den nya tv-kanalen Fox Sverige.
– Det ska bli spännande att jobba inom ett stort globalt bolag, även om det i Sverige är ett litet kontor, en startup, säger hon till Dagens Media.

Dela artikeln

Senast kommer Clara Scherman från den tunga tjänsten som inköpschef på TV4-Gruppen. Det jobbet fick hon redan år 2003 när hon var i 20-årsåldern och pappa Jan var vd för koncernen – ett förhållande som väckte viss uppståndelse.

Fox svenska tv-kanal började sända i slutet av september och utbudet präglas främst av den amerikanska mediejättens egenproducerade underhållningsserier. Koncernens högerorienterade nyhetskanal Fox News är sedan tidigare i praktiken förbjuden i Sverige, eftersom kanalen inte ansågs leva upp till de svenska kraven på att innehållet ska präglas av "alla människors lika värde".


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0