Expressenprofil kränkt av Alice Bah Kuhnke

Publicerad 6 november 2014 kl 22.36

Media. Expressens krönikör Britta Svensson fick endast två minuter på sig att intervjua kulturminister Alice Bah Kuhnke (MP) – och nu känner hon sig riktigt kränkt.

Dela artikeln

I en krönika berättar en märkbart upprörd Britta Svensson om hur chockad hon blev när hon fick reda på att hon bara tilläts göra en två minuter lång intervju med ministern per telefon.

"Under 30 år på Expressen har ministrar älskat att ha mig i hasorna", klagar Expressenveteranen och berättar bland annat om den gången hon fick en "oförglömlig" skattefinansierad bjudresa till Moskva av före detta utrikesminister Anna Lindh (S).

Bah Kuhnke har "ett kontrollbehov som närmar sig det groteska", konstaterar Britta Svensson.

Det var i slutet av oktober som både liberaler och vänsterextremister inledde ett drev mot kulturministern. Anledningen var att Alice Bah Kuhnke hade ställt upp i en intervju där hon bland annat konstaterade att marknaden styr efterfrågan på tidningar och TV och att ägarkoncentrationer av media är dåligt.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 Plus

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0