Ramadanterrorn

Efter att ha mördat dussintals – här letar terroristen fler offer

Publicerad 27 juni 2015 kl 08.21

Utrikes. Bilder som dykt upp på internet visar hur den terrorist som igår sköt ihjäl minst 39 människor på en sandstrand vid två hotell i Tunisien efter illdådet går längs en gata i staden Sousse i jakt på fler offer att slakta.

Dela artikeln

Den svartklädde jihadisten skjuts strax därefter själv ihjäl av tunisiska säkerhetsstyrkor.

Gärningsmannen har identifierats som den 23-årige flygstudenten Seifeddine Yacoubi, skriver Daily Mail. Terrordådet utfördes bara fyra dagar efter att IS-talesmannen Abu Mohammad al-Adnani uppmanade alla muslimer att mörda icke-muslimer under muslimernas fastemånad ramadan.

– Oh Allah, gör denna månad till en månad av seger för muslimer överallt och gör den till en månad av katastrofer, nederlag och vanära för de otrogna överallt, sade han bland annat.

Yacoubi fokuserade på att mörda västerländska turister, i synnerhet britter, och uppmanade dem som inte ansågs tillräckligt vita och europeiska ut att gå därifrån. Minst fem av offren har bekräftats vara britter, men antalet befaras stiga allteftersom de döda kropparna identifieras. Även tyskar, fransmän och belgare uppges finnas bland dödsoffren.

Brittiska myndigheter säger nu att risken är hög att liknande muslimska terrordåd inom en snar framtid drabbar även Europa.

– Det kan hända här. Vi har haft tur såhär långt, vi har varit steget före och vi har lyckats stoppa dem, men vi kommer inte att kunna stoppa alla, säger en anonym talesman för den brittiska säkerhetstjänsten till Daily Mail.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Utrikes

Vapenvila mellan Thailand och Kambodja

"Omedelbar och villkorslös.". Kambodjas smicker – Trumps roll "avgörande".0 

Här byggs ett reservat för vita människor

Här är det "whites only" för hela slanten.. Mångfaldströtta amerikanska rörelsen expanderar till nya områden – och har stora ambitioner.0 

Tidigare USA-soldat om kritiserade matutdelningen i Gaza: Jag bevittnade krigsbrott

"Min ärliga bedömning är att de är brottslingar".. USA:s och Israels "hjälporganisation" påstås ägna sig åt olaglig slakt av civila.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0