Araber "stenar" HBTQ-personer i Tyskland

Publicerad 16 januari 2016 kl 21.54

Utrikes. Två tyska transsexuella kvinnor har blivit "stenade" på gatan av nordafrikanska araber som inte tycker att de förtjänar att leva, rapporterar Daily Mail. Polisen ingrep och kvinnorna överlevde utan skador.

Dela artikeln

Araberna hotade först att stena kvinnorna till döds men flydde sedan från platsen när polisen dök upp, skriver Daily Mail som hänvisar till Breitbart.

Attacken inträffade vid tågstationen i Dortmund som ligger i Ruhrområdet i västra Tyskland.

– Det här är så barbariskt det de har gjort. De är rena barbarerna, konstaterar ett av offren i en intervju med den tyska tv-kanalen Sat 1.

Polisen i Dortmund bekräftar att tre män har omhändertagits och att ingen person skadades allvarligt under händelsen, som inträffade på måndagen.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0