Inbördeskriget i Syrien och Irak

33 barn döda vid USA-räd i Syrien

Publicerad 26 maj 2017 kl 15.11

Utrikes. Ett 80-tal personer har dödats i en USA-ledd bombräd i Syrien, hävdar Syriska människorättsobservatoriet, en aktivistorganisation på rebellsidan, enligt Ekot. Många av de dödade ska ha varit barn.

Dela artikeln

80 människor som hade tagit skydd i ett kommunhus dödades när USA bombade den IS-kontrollerade staden Mayadeen i Syrien.

Offren ska ha varit familjemedlemmar till personer i terrorsekten Islamiska Staten.

33 barn dödades i flyganfallet.

– Det ökande antalet civila döda och skadade i flygräder i Deir Ezzor och al-Raqqa tyder på att man inte vidtagit tillräckliga förebyggande åtgärder vid attackerna, säger FN:s människorättschef Zeid Ra'ad al-Hussein i ett uttalande.

Den USA-ledda koalitionens bombningar av IS-fästen i nordöstra Syrien har intensifierats den senaste tiden. Därför måste alla länder som utför flygräder i området bli mycket bättre på att särskilja legitima från civila mål, påpekar Zeid Ra'ad al-Hussein.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ungdomar hemligt kartlagda av S-trollfabrik

AiP Media i blåsväder – igen. Politiskt intresse registreras i olagligt system.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Utrikes

Nya rekordintäkter för världens vapenjättar

Krigen i Ukraina och Gaza driver upp profiten.. De största tillverkarna sålde vapen för 679 miljarder dollar under 2024.0 

Dansk spermabank inför IQ-krav på 85

Donor Network skärper riktlinjerna.. Kräver västerländsk IQ-standard på den som donerar.0 

Italienska kravet efter gruppvåldtäkten: "Kastrera dem"

Ytterligare en gruppvåldtäkt skakar landet.. Vice premiärminister Matteo Salvini föreslår nu kastrering för att stoppa våldtäktsmän och pedofiler.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0