Finska slutsatsen: "Stort misstag att införa euron"

Publicerad 10 maj 2019 kl 14.04

Utrikes. Den finska näringslivstoppen Björn Wahlroos, ordförande i försäkringskoncernen Sampo, menar nu att det var ett "stort misstag" av Finland att gå med i euron, rapporterar Hufvudstadsbladet.

Dela artikeln

Det var 1999 som Finland anslöt sig till EU:s gemensamma valuta. Men det var stort misstag, enligt affärsmannen Björn Wahlroos.

Länder behöver sin egen valuta, särskilt om man som Finland har en så omöjlig fackföreningsrörelse och totalt dysfunktionell arbetsmarknad, som han kallar det.

– Det har kostat Finland enorma mängder pengar att vi sitter fast i en tysk valuta med en finsk arbetsmarknad, säger Wahlroos enligt Hufvudstadsbladet.

Finland har också haft stora problem med tillväxten de senaste åren. Från 2007 har landets bruttonationalprodukt inte växt någonting över huvud taget, enligt näringslivstoppen. Han kallar det för "nolltillväxt på tio år", medan Sverige, med sin egen valuta, haft mycket högre tillväxt än Finland. Wahlroos är dock inte säker på att detta kommer peta Finland som världens lyckligaste land, då han inte tror det har särskilt mycket med landets ekonomiska framgångar att göra.


Nyheter från förstasidan

USA-experten: Nato och Ryssland är farligt nära kärnvapenkrig

"Vad är det vi håller på med? Vad är målet?". Attacken mot Rysslands kärnvapen kan vara farligare än media rapporterar, enligt Jeffrey Sachs.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Stödet för Israel kollapsar i Europa

Västeuropéer har fått nog.. Nu har färre än en femtedel en positiv syn på statsbildningen.0 

Japans födelsetal når ny katastrofnivå

Landet hotas av demografisk kollaps.. Försökte ta efter Sveriges bidragssystem – hjälpte inte.0 

Krav på EU-sanktioner mot Polen – valde "fel" president

"Tålamodet är slut.". Liberala förberedelser i Bryssel för att straffa de polska väljarna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0