Malmö: Trafikolycka ledde till misshandel och bilstöld

Publicerad 9 juni 2019 kl 19.04

Inrikes. En bilist i Malmö blev misshandlad och fick sin bil stulen. Detta sedan han blivit attackerad av personer på en moped efter en mindre olycka.

Dela artikeln

Polisen kallades vid 18-tiden på söndagen till korsningen Augustenborgsgatan/Norra Grängesbergsgatan med anledning av vad som först beskrevs som en mindre trafikolycka.

De inblandade i olyckan var en personbil och en moped med passagerare.

En av personerna på mopeden ska sedan ha misshandlat bilföraren, enligt vittnesuppgifter. En av mopedisterna – oklart om det är samma som misshandlade bilföraren – stal sedan bilen och körde i riktning mot Augustenborg, skriver polisen i en händelserapport. 

 


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0