Våldet i Kristianstad
Butiken som rånades på Hesslegatan förra veckan.

Invandrartrio bakom väpnat rån i Kristianstad

Publicerad 21 november 2019 kl 10.03

Inrikes. Tre araber har nu häktats för det grova rånet mot en guldsmedsbutik i centrala Kristianstad förra fredagen.

Dela artikeln

Det var i samband med att butikerna i centrala Kristianstad öppnade vid 10-tiden förra fredagen som tre maskerade gärningsmän slog till mot en guldsmedsbutik. Butiken ligger på Hesslegatan, som går mellan Västra och Östra Storgatan, mitt i staden.

Enligt polisen ska rånarna ha hotat personalen med en pistol och sedan lämnat platsen i riktning mot museet. De ska ha cyklat från platsen,

TT uppger att en av männen hotade en person och sedan fick med sig en "okänd summa kontanter, en mobiltelefon och skor".

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, handlar det om tre invandrarmän. Två av dem är medborgare i Syrien respektive Irak.

Gripandet skedde dagen efter rånet och samtliga är på sannolika skäl misstänkta för grovt vapenbrott, grovt rån och narkotikabrott. 

Åklagaren menar bland annat att det finns risk att de misstänkta männen försöker undanröja bevis.

De misstänkta nekar till brott.


Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Slemmige Obama äter upp svenska daggmaskar

Invasiva arten förstör ekosystemet.. Objudna gästen från Latinamerika kan bli ett stort problem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0