Kommunstyrelsens ordförande i Malmö, Katrin Stjernfeldt Jammeh (S)

Malmö stad ska anställa chefer utifrån "mångfaldsperspektiv"

Publicerad 29 september 2020 kl 09.44

Inrikes. Malmö stad har "inventerat" sin verksamhet och kommit fram till att mer pengar måste läggas på att motverka "afrofobi och islamofobi", uppger Sydsvenskan. Samtidigt vill den S-styrda staden ha fler chefer med utländsk bakgrund.

Dela artikeln

Det är i årets budget som politikerna i Malmö stad haft en "antirasistisk" utgångspunkt.

Man har "inventerat" sin egen verksamhet utifrån detta och kommit fram till att det behövs fler insatser mot så kallad afrofobi och islamofobi, enligt kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S).

Av denna anledning läggs nu tre miljoner på insatser mot just dessa påstådda fenomen.

Pengarna går till kulturnämnden, som exempelvis ska använda dem till utställningar mot "afrofobi och islamofobi".

Dessutom ska staden börja rekrytera chefer utifrån ett "mångfaldsperspektiv", alltså utifrån vad personen har för etnisk bakgrund. Men trots att fokus läggs på personens ursprung, förnekar politikerna att det handlar om raskvotering.

– Krasst sett är det så att vi har en befolkning som är global och många anställda med utländsk bakgrund, men det syns inte när man kommer upp på chefsnivå. Vi vill säkerställa att Malmö stad verkligen attraherar de bästa förmågorna oavsett bakgrund. Det är inte fråga om kvotering, utan att utveckla chefsrekryteringen, påstår Katrin Stjernfeldt Jammeh i Sydsvenskan.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0