SOS Rasisme

Norska Expo får fortsatt bidrag trots miljonfusk

Publicerad 18 februari 2013 kl 05.17

Utrikes.Den norska vänsterextrema organisationen SOS Rasisme, Norges motsvarighet till Expo, får fortsatt bidrag från de norska skattebetalarna trots att bidragsfusk i mångmiljonklassen avslöjats, rapporterar Dagbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Den vänsterextrema organisationen har redan dömts för att ha fuskat med medlemssiffrorna för att få mer bidrag och omfattande skattebrott. Så sent som i början av februari avslöjades ytterligare fusk, där organisationen rapporterat in studiecirklar som aldrig ägt rum för att få bidrag. Totalt rör det som om bedrägerier i 17-miljonerkronorsklassen.

Trots det har de norska politikerna valt att fortsätta betala ut bidrag till organisationen sedan första fusket uppdagades 2010, rapporterar Dagbladet. Utbetalningarna fortsatte under 2012 även efter att den vänsterextrema organisationen dömdes 2011 att betala tillbaka 17 miljoner kronor.

Huruvida något bidrag för verksamhetsåret 2013 kommer att beviljas av politikerna återstår att se.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Utrikes

Satanist helgonförklaras av påven

"Guds influerare" blir också helgon.. Vänsterpåven Fransiskus tog initiativ till beslutet.0 

Israel fick tillbaka gisslan – fortsätter nu bomba Gaza

"Hamas har brutit vapenvilan".. I fredags dödades nio personer när israeliska styrkor öppnade eld mot en buss.0 

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0