Norwegian

Norwegian nära konkurs

Publicerad 3 maj 2020 kl 13.17

Entreprenör. Norwegian är nära konkurs. Det säger flyganalytikern Hans Jørgen Elnæs till SvD.

Dela artikeln

Flygbolaget har så kallade obligationslån lån på 1,2 miljarder dollar till 23 kreditgivare. Företaget försöker nu övertyga kreditgivarna om att skriva av lånet i utbyte mot 40 procent av företagets aktier.

Krisplanen måste dock först godkännas av Norwegians befintliga aktieägare. Flygbolaget är börsnoterat och största ägaren är norska investmentbolaget HBK Holding AS, som emellertid äger mindre än fem procent av aktierna. Om krisplanen inte godtas av parterna så tror inte Elnæs att Norwegian kommer överleva.

– Då går de i konkurs. Det här är sista chansen, säger han till SvD.

Norwegian, som är Skandinaviens största flygbolag, har dragits med lönsamhetsproblem länge. Dessa har emellertid förvärrats kraftigt av coronakrisen.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0