USA-valet
Donald Trump.

Nu har Trump satsat 360 miljoner ur egen ficka på sin kampanj

Publicerad 21 maj 2016 kl 21.06
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Den republikanske presidentkandidaten Donald Trump har satsat över 43 miljoner dollar, motsvarande 360 miljoner kronor, av sina egna pengar på sin president­valskampanj. Det skriver AP som gått igenom mångmiljardärens räkenskaper.

Dela artikeln

Ingen av motkandidaterna kommer i närheten av den ekonomiska uppoffring Trump gör för att hoppas bli USA:s näste president.

Enligt opensecrets.org satsar vare sig Hillary Clinton eller Bernie Sanders egna pengar på sina kampanjer. Däremot har de varit betydligt bättre än Trump på att samla in pengar från såväl engagerade privatpersoner som lobbygrupper som vill vara med och påverka politiken.

De båda demokratiska presidenthoppen har samlat in motsvarande en och en halv miljard svenska kronor vardera till sina valkampanjer. Trump har som jämförelse bara samlat in en bråkdel av det beloppet från utomstående finansiärer.

Formellt handlar merparten av de 360 miljoner kronor som Trump spenderar om ett lån, men så sent som nu under veckan tydliggjorde han att han inte har några planer på att betala tillbaka pengarna han lånat ut till sin kampanj.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 393085220


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Andades med järnlunga i över 70 år – nu är hon död

Insjuknade i polio 1953.. "Jag vaknade på min femårsdag och kunde inte lyfta huvudet från kudden."0 

CNN-feministens lyxliv med 43 år yngre pojkvännen

Kvinnan med Trump-"skämtet" visar upp nya partnern.. Enligt 65-åringen har yngre män inte samma ”sexism, kvinnohat och fördomar” som män i hennes egen ålder.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0